Nastya Ivashchenko

Vánoční benefiční aukce fotografií.

17.11. – 29.11.2023

Jmenuji se Nastya Ivashchenko a jsem fotografka z Charkova. Válka se s námi nemazlila a pomoc, kterou jsme od přátel z České republiky hned zkraje obdrželi, znamenala pro nás všechny mnoho.

Teď nastal čas, kdy i já mohu přispět. Projekt „Savci“ spojuje mou osobní cestu a příběhy žen bojujících o právo na kojení a spokojený porod a mě těší, že zrovna mé fotografie ukrajinský Social Health Fund vybral.
Nápad vznikl po narození mého syna v roce 2016, kdy jsem se potýkala se společenskými tlaky a osobními výzvami. Chtěla jsem odporovat idealizovaným představám mateřství a zachytit autentickou krásu kojících matek.
Hledala jsem autenticitu, fotografovala různorodé ženy a děti, vnímala emotivní podstatu kojení skrze svůj objektiv. Tato různorodost zahrnovala různé zkušenosti žen s porodem, ne třeba vždy ideální rodinné dynamiky a předně jsem odmítla společenská tabu spojená s kojením.
Narazila jsem na překvapivý odpor, dokonce i od zdravotních profesionálů, což mě motivovalo bojovat proti stigma spojenému s kojením. Navzdory překážkám moje výstavy v různých prostředích rozproudily důležitou diskusi o souvztažnosti porodu a kojení.
Jsem vášnivá zastánkyně posilování práv žen. Věřím, že je klíčem pro posílení postavení žen ve společnosti.