3. Fyziologie II. a III. doby porodní, práce v porodním centru

Obsah semináře

Třetí víkend je zaměřen na teoretické i praktické dovednosti v rámci fyziologického vedení druhé a třetí doby porodní. Klíčovými tématy budou upevnění znalostí a dovedností porodních asistentek při vedení fyziologického porodu v těchto fázích, které mohou zásadně ovlivnit to, zda bude porod dále probíhat fyziologicky. Budeme se zabývat tématy jako polohování ženy při porodu, posílení fyziologie v jednotlivých fázích porodu, možností predikce a jejího použití v dané situaci.

Součástí semináře jsou i dva zahraniční online vstupy irské profesorky Cecily Begley v rámci prezentace MEPPI studie, ochrany pánevního dna a prevencí episiotomie. Věnovat se budeme i odlučování a porodu placenty a mechanismů zástavy a vyhodnocování závažnosti poporodního krvácení s praktickým nácvikem.V jednom z praktických bloků se s vámi podělí o zkušenosti zástupci vznikajícího pilotního Centra porodní asistence na Bulovce. Jaké výzvy a příležitosti prošli během jeho vzniku a jaké další kroky a vývoj je čekají. Následovat bude blok o nových Evropských Standardech pro porodní domy a centra a vznikající certifikaci pro jejich úspěšné fungování.

NaučíTe se

  • O fyziologii a managementu II. a III. doby porodní
  • Mechanismy II. doby porodní se zaměřením na ženu a dítě
  • Polohy během II. doby porodní 
  • Fyziologický (expektační) vs. aktivní management II. a III. doby porodní
  • MEPPI studie, ochrana pánevního dna a prevence episiotomie
  • Význam bondingu a „skin to skin“ kontaktu a jeho celoživotní přínos pro dítě

Finanční podpora

Letošní cyklus vzdělávání jsme pro vás mohli připravit díky veřejné sbírce v rámci kampaně Ať žijí! za podpory Nadačního fondu pomoci Karla Janečka pod patronací Lilie Khousnoutdinové a za laskavé podpory Tamary Klusové. Všem velice děkujeme.

Cecily Begley

Předsedkyně katedry porodní asistence, Dublin, Irsko

Natálie Sedlická

Porodní asistentka a spoluzakladatelka Asociace pro pordní domy a centra

Martin Nemrava

Manažer, konzultant, kouč, lektor, vyjednavač, facilitátor