Ing. Martin Nemrava, MBA
strategie, supervize projektů, spolupráce s odborníky

Moje hlavní role je „aby se to opravdu stalo“ – aby v České republice vznikla síť porodních domů, jako je tomu ve vyspělém světě. Tedy aby se to, co je ve světě ověřené a podložené vědeckými poznatky a důkazy a po čem touží v ČR již celé generace maminek, dětí a tatínků, aby se stalo skutečností. A proto jsme založili Asociaci pro porodní domy a centra, z.s. (APODAC) a stali se součástí Evropské sítě porodních domů Midwifery Unit Network (MUNet).
Když jsem na začátku roku 2014 vyslyšel pozvání projektu Jak jinak v českém porodnictví, tak jsem nabídl, že mohu půl roku pomoci projekt rozjet. Nicméně toto téma mě, i jako otce tří již dospělých dětí, zcela pohltilo. Důvodů bylo hodně, ale ten hlavní důvod bylo zjištění, že porod je jedna z nejdůležitějších fází našeho vývoje s dalekosáhlými důsledky pro celý náš život. A jak důkazů o lepší dostupné péči ve světě přibývalo, bylo mi jasné, že tento projekt se stává mým životním posláním.
Jsem manažer, který vzhledem ke svým zkušenostem rozumí datům a faktům a umí je interpretovat. A tato data a fakta hovoří jasně o mnoha oblastech, ve kterých za vyspělým světem v porodní péči zaostáváme. Nejsem lékař a náročné práce lékařů si nesmírně vážím. Naše medicína skutečně patří ke světové špičce, pokud se jedná o akutní péči zachraňující životy. Těhotná žena je ale většinou zdravá žena a „akutní péče“ je často nejen zbytečná, ale i nevhodná a škodlivá. Nicméně považuji za důležité, aby se „s vaničkou nevylilo i dítě“ a proto hledám spolupráci a rozumný konsensus odborníků, ne střet extrémních názorů.
Více informací o mých dosavadních profesních zkušenostech z oblastí vývoje v kosmickém průmyslu, mezinárodního obchodu v obalovém průmyslu, manažerských pozic v automobilovém průmyslu a současné praxe poradce, lektora a kouče firemního managementu a externího projektového manažera najdete v případě zájmu na linkedin.com/in/martinnemrava.